Życzymy Wam aby nadchodzące wakacje były czasem odpoczynku i radości. Korzystajcie z każdej chwili - zbierajcie wspomnienia, rozwijajcie swoje pasje, odkrywajcie świat. Uważajcie na siebie i bądźcie bezpieczni.
Do zobaczenia we wrześniu
Życzymy Wam aby nadchodzące wakacje były czasem odpoczynku i radości. Korzystajcie z każdej chwili - zbierajcie wspomnienia, rozwijajcie swoje pasje, odkrywajcie świat. Uważajcie na siebie i bądźcie bezpieczni.
Do zobaczenia we wrześniu
Nasza szkoła w 2024r. złożyła wniosek w ramach rządowego programu „Aktywna tablica” i otrzymała dofinansowanie w wysokości 14 000,00 zł.
Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkołę zgodnie z jej zdefiniowanymi potrzebami, oraz podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii.
Cel główny Programu będzie realizowany przez cele szczegółowe:
1. rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w szczególności w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się;
2. kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej;
3. rozwój postaw kreatywności, przedsiębiorczości uczniów i nauczycieli;
4. wspieranie innowacyjnych metod pracy;
5. wykorzystanie w praktyce szkolnej zastosowań w różnych konfiguracjach pomocy dydaktycznych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK.
Więcej na temat programu można dowiedzieć się na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/aktywna-tablica
Nauczyciele i uczniowie podczas zajęć wykorzystują zakupiony sprzęt ( monitor interaktywny i laptopy ) na wszystkich lekcjach odbywających się w wyposażonej sali.
Oliwia z klasy 2 A została finalistką VIII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego Piórem i Pazurem.
7 czerwca w Academy International Wawer w Warszawie zmierzyła się z zadaniem finałowym konkursu oraz uczestniczyła w warsztatach kaligraficznych prowadzonych przez jurorów- kaligrafów. Po konkursie otrzymała dyplom finalisty wraz z upominkiem rzeczowym. Gratulujemy ; )
Drodzy Uczniowie!
Trwa – egzamin zawodowy, to ważny etap
Życzymy Wam:
Pamiętajcie – jesteście dobrze przygotowani. Powodzenia!
Trzymamy za Was kciuki!
Sportowo było w piątek. Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole jak co roku odbył się dzień sprawności. Można było sprawdzić się w kilku konkurencjach:
- dart
- sokole oko
- strzelanie ASG
- konkurs językowy
- jazda rowerem
- gra w bule
Młodzieżowy Klub Rozwoju Społeczno-Intelektualnego
II Tyski Turniej Debat Oksfordzkich już za nami – tydzień pełen emocji, inspirujących wystąpień i niezapomnianych wrażeń!
Z inicjatywy Młodzieżowego Klub Rozwoju Społeczno-Intelektualnego oraz MBP Tychy, w dniach 26, 27, 29 oraz 30 maja zorganizowano II Tyski Turniej Debat Oksfordzkich. Całe wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Maciej Gramatyka - prezydent Tychów.
Podczas Turnieju zmierzyli się ze sobą reprezentanci trzech szkół średnich:
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im C K Norwida,
Wszyscy uczestnicy debat wykazali się imponującą wiedzą historyczną, wysokim poziomem umiejętności autoprezentacji, skuteczną argumentacją oraz doskonałą pracą zespołową
W pierwszych dwóch dniach mówcy rozstrzygali spory dotyczące m.in.:
roli lustracji w Polsce,
znaczenia wielkich cywilizacji afrykańskich,
korzyści bitwy pod Monte Cassino.
Marszałkiem czuwającym nad przebiegiem debat był Mateusz Turski, natomiast jury, w którym zasiedli Damian Fierla, Franciszek Zając oraz Krzysztof Kołodziejczyk, przyznawało punkty, dzieląc się z publicznością swoimi cennymi spostrzeżeniami oraz udzielając uczestnikom profesjonalnych wskazówek, umożliwiających doskonalenie swoich wystąpień na dalszych etapach turnieju
W celu poszerzenia zakresu wiedzy zarówno debatantów, jak i członków MKRSI oraz zaproszonych uczniów szkół ponadpodstawowych, 29 maja jeden z członków jury przeprowadził wykład historyczny.
Dziękujemy Damianowi Fierli za przedstawienie niezwykle interesującej prezentacji o Epoce Wikingów oraz podzielenie się specjalistyczną wiedzą w tym zakresie
30 maja w Sali Koncertowej AUKSO odbyła się finałowa debata, której tezą było:
„Upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego był w większym stopniu wynikiem wewnętrznych problemów niż najazdów barbarzyńskich.”
Po dynamicznej debacie, pełnej błyskotliwej argumentacji i merytorycznej precyzji, jury w niezmienionym składzie przyznało punkty decydujące o ostatecznym wyniku Turnieju
Marszałek finałowego dnia debat, którym był Michał Loska, w mistrzowski sposób pozostawiał publiczność w niepewności aż do chwili ogłoszenia wyników
Pomimo zaciętej rywalizacji i wyrównanego poziomu wszystkich drużyn:
zwycięstwo II Turnieju Tyskich Debat Oksfordzkich przyznano mówcom ZS nr 5 w Tychach!
II LO uplasowało się na drugim miejscu, zdobywając jednocześnie statuetkę najlepszego mówcy turnieju, którą otrzymał Pascal Lenart
Trzecie miejsce przyznano reprezentantom TEBu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu.
Gratulujemy osiągnięć oraz życzymy sukcesów w dalszej karierze debatanckiej i rozwoju intelektualnym.
Swoje podziękowania pragniemy również skierować do osób zaangażowanych w organizację i przebieg całego Turnieju, a także do zaproszonych gości i publiczności za liczne przybycie.
Już nie możemy się doczekać kolejnych, rozwijających i ubogacających młodzież wydarzeń!
Tekst: Młodzieżowy Klub Rozwoju Społeczno - Intelektualnego
Podczas spotkania omówiono kluczowe aspekty historii Wikingów – skandynawskich wojowników, odkrywców i kupców, którzy działali głównie w VIII–XI wieku. Przedstawiono ich codzienne życie, strukturę społeczną oraz religię opartą na mitologii nordyckiej. Szczególną uwagę poświęcono ich wyprawom – zarówno rabunkowym, jak i handlowym – które obejmowały tereny od Wysp Brytyjskich po Ruś Kijowską i Amerykę Północną (Vinland).
Wykład ukazał Wikingów nie tylko jako najeźdźców, ale również jako żeglarzy, budowniczych i osadników, którzy odegrali ważną rolę w kształtowaniu średniowiecznej Europy.
W ramach współpracy szkoły z Politechnika Śląska 29 maja odbyło się szkolenie "Programowanie i symulacja układów mechatronicznych z zastosowaniem sterownika LOGO" które poprowadził dr hab. inż. Andrzej Wróbel oraz dr inż. Gabriela Fojt-Dymara. Uczniowie z klasy III M oraz II M, mieli okazję poznać praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii w automatyce i mechatronice. Mogli także sprawdzić swoje umiejętności programowania sterowników oraz zobaczyć jak wygląda praca z narzędziami wykorzystywanymi w przemyśle . Dziękujemy Politechnice za inspirujące zajęcia.
Drogie Mamy!
Superbohaterki bez peleryn, mistrzynie organizacji,
cierpliwości i niekończącej się miłości –
z okazji Waszego święta dziękujemy za wszystko, co robicie,
zarówno w domu, jak i w pracy!
Niech każdy dzień przynosi Wam tyle ciepła,
ile same dajecie innym.
Życzymy Wam zdrowia, uśmiechu i chwili tylko dla siebie
(przynajmniej raz dziennie!)
Tygodniowa wycieczka do Caorle była wyjątkowym połączeniem zwiedzania, relaksu i dobrej zabawy. Urokliwe miasteczko nad Adriatykiem zachwyciło spokojem, kolorowymi kamieniczkami. W ramach wycieczki udało się również odwiedzić Wenecję, Florencję, Padwę oraz Portogruaro. Cały wyjazd upłynął pod znakiem prawie letniej pogody. To była doskonała okazja do relaksu i poznania włoskiej kultury i naładowania baterii
W minioną niedzielę odbył się Pierwszy Bieg Świetlika, zorganizowany na rzecz podopiecznych Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.
Wydarzenie połączyło sport, dobrą zabawę i pomoc potrzebującym - wszystko w atmosferze radości, przy pięknej pogodzie i w duchu solidarności.
Ogromną dumą napawa nas postawa naszych chłopaków z klasy 2 M, którzy aktywnie włączyli się w organizację biegu, wspierając to przedsięwzięcie od strony technicznej. Ich zaangażowanie i gotowość do pomocy zasługują na wielkie uznanie.
To był dzień pełen pozytywnych emocji, wzruszeń i dobrej energii- a przede wszystkim świadectwo naszych uczniów. Jesteśmy z Was dumni.
20 maja uczennice klasy 2f i 3f odwiedziły Kraków. W ramach wtorkowych wolnych wstępów, miały okazję zwiedzić Podziemia Rynku Głównego, będące prawdziwym skarbcem wiedzy o przeszłości Krakowa.
W tym roku szkolnym, ruszyła kolejna edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego
Tym razem pojawiły się dwa projekty "Głośna Budowlanka" oraz "Poza mapą".
W wyniku głosowania zrealizowany zostanie projekt zgłoszony przez Tomka, Krzyśka i Mateusza "Głośna budowlanka" ilością 146 głosów.
Projekt Wiktorii i Martyny "Poza mapą " uzyskał 94 głosy
Protokół z przeliczania głosów do wglądu w bibliotece
Gratulujemy zwycięzcom i do dzieła
Wszystkim maturzystom życzymy pomyślności, szczęścia i samych łatwych zadań maturalnych.
" Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz - zacznij. Odwaga ma w sobie geniusz, siłę i magię"
J.W. Goethe
3 maja delegacja młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Później nastąpił przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik Powstańca Śląskiego na Plac Wolności. Po części artystycznej, przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Sztandar Szkoły wystawili uczniowie klasy 2A, 3A i 3B.
Warszawa 2025 klasy 2TF i 3f wzięły udział w szkoleniu zorganizowanym przez Wella Professionals Polska
Było intensywnie, ciekawie, inspirująco
Do zobaczenia za rok
Uczniowie naszej szkoły - "zapaleni" turyści wzięli po raz kolejny udział w rajdzie wiosennym młodzieży - tym razem to już XXVI Rajd organizowany przez PTTK oraz tyskie koło przewodników dla młodzieży i dzieci szkół powiatu tyskiego.
Trasy rajdu prowadziły w tym roku szlakami Jury Krakowsko - Częstochowskiej, a wszystkie kończyły się na mecie rajdu w Podlesicach przy CENTRUM DZIEDZICTWA PRZYRODNICZEGO I KKULTUROWEGO JURY.
Na mecie oprócz posiłku i odpoczynku miały miejsce takie atrakcje, jak: konkursy dla zespołów rajdowych - sprawnościowy, wiedzy turystycznej i I pomocy przedmedycznej.
Nasz zespół uzyskał I miejsce w konkursie sprawnościowym i II miejsce w konkursie I pomocy.
Gratulujemy uczestnikom !!!
Trasa naszej grupy rajdowej wiodła z miejscowości Skarżyce fragmentem Szlaku Orlich Gniazd przez Okiennik Wielki, Morsko - Zamek Bąkowiec, Górę "Apteka" oraz Górę Zborów, która jest najbardziej pożądaną przez miłośników wspinaczki skałkowej skałą. Ostaniem punktem programu było zwiedzanie Jaskini Głębokiej z przewodnikiem.
Kolejne edycja rajdu - Rajd Jesienny PTTK dla młodzieży - odbędzie się już 4 października tego roku kalendarzowego w tereny Beskidów.
ZAPRASZAMY!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. Wszyscy absolwenci z rąk dyrektor oraz wychowawców odebrali świadectwa ukończenia szkoły, następnie koleżanki i koledzy z klas czwartych nagrodzili oskarami zwycięzców w kategoriach mega mózg (Paweł Giel 5BP), sigma (Wojciech Zbyszowski 5AMP), śnięta królewna (Wiktoria Wszołek 5AMP) oraz advocatus diaboli (Tomasz Kołodziej 5BP). Nie zabrakło też złotych medali dla wszystkich absolwentów i ich wychowawców. W części rozrywkowej pojawiły się zabawne prezentacje ze wspomnieniami klas maturalnych, a także obnażono ukrytą prawdę czyli szkolny świat postrzegany bystrym okiem maturzystów. Dziękujemy, że byliscie z nami tworząc przez 5 lat wspaniałą społeczność szkolną
W środę, 2 kwietnia, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dwóch nauczycieli z Czech. Celem ich wizyty była obserwacja zajęć praktycznych oraz teoretycznych z przedmiotów mechanicznych.
Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze i było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych oraz poznania różnych metod nauczania stosowanych w naszych krajach. Mamy nadzieję, że to dopiero początek owocnej współpracy!
Nasza uczennica Julia z klasy 2 f wzięła udział w X Ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
„Młody Mistrz Fryzjerstwa” w Sosnowcu.
Godnie reprezentowała naszą szkołę, wyróżniając się umiejętnościami fryzjerskimi.
Gratulacje od samego prezydenta miasta Sosnowca za talent i pasję zawodową
Powered by aSc EduPage